Wybielanie korali (ang. Coral bleaching)
Źródło: © University of Michigan, Department of Molecular, Cellular and Developmental Biology
Co to jest wybielanie korali
W ostatnich latach wielu oceanologów i naukowców zwróciło uwagę na problem obumierania tkanki korali i zmainy ich koloru.
Zdrowa tkanka u większości twardych koralowców waha się kolorystycznie w przedziale od żółtego do brązowego. Odpowiada za to symbiotyczna funkcja barwników fotosyntetycznych - glonów zooxanthellae. W momencie, kiedy następuje spadek stężenia fotosyntetycznych pigmentów zooxanthellae, tkanki żywe korali stają się prawie przezroczyste. Zachodząca reakcja znana jest jako wybielanie koralowców.
www.noaa.gov |
W trakcie całego tego procesu znika zabarwienie koralowca do stanu, aż staje się na tyle blady, że widoczny jest biały szkielet poprzez tkankę korala. Proces bielenia zaobserwowano już od początku XX wieku. Jednakże, począwszy od lat 80-tych XX w., zjawisko zaczęto klasyfikować obserwując regionalnie i globalnie liczne gatunki korali w wodach całego świata. Na podstawie zebranych danych stwierdzono, że bielenie zwykle nie przebiega jednolicie na podwodnych łąkach koralowych kolonii, ale niektóre gatunki są wrażliwsze od innych, mimo że żyją w tych samych warunkach (Glynn, 1996). W niektórych przypadkach, tylko górna i dolna warstwa podlega bieleniu, w innych natomiast, pojawia się jako okrągły plaster, pierścień lub w kształcie klina.
Naukowcy wykryli, że głównymi obszarami skupisk korali narażonymi na wybielanie są tereny o wysokim poziomie nasłonecznienia, zwiększonym promieniowaniu ultrafioletowym, podwyższonej temperaturze lub zasoleniu, wysokiej mętności i sedymentacji w wyniku obniżenia poziomu światła oraz innych czynników abiotycznych (Glynn, 1996). Ponadto u niektórych gatunków bielenie wystąpiło w odpowiedzi na infekcję bakteryjną (Kushmaro et al, 1996). Wybielone korale nie umierają od razu, jednak jeśli wysoka temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas, koralowce giną z głodu lub chorób.
Głowne powody wybielania, jakie miały miejsce od 1979 roku zostały przypisane zwiększonym temperaturom wody morskiej co jest związane z globalnymi zmianami klimatu i prądem El Niño oraz z efektem synergicznego (czyli oddziaływaniem różnych czynników, których efektem jest większe natężenie niż suma poszczególnych działań oddzielnie) podwyższonego ultrafioletu i światła widzialnego (Hoegh-Guldberg , 1999).
Efekty
Temperatury powyżej 1°C normalnego maximimum sezonowego już mogą powodować wybielanie. Globalny proces cieplarniany, który ma wpływ zarówno na atmosferę jak i oceany może przyczynić się do wzrostu temperatury wód morskich o 2°C w ciągu najbliższych 50 lat, co stanowi poważne zagrożenie dla przyszłości korali ponieważ oznaczałoby to, że limit tolerancji zostanie przekroczony. W roku 1998, 80% koralowców na Oceanie Indyjskim utraciło swoją barwę z czego 20% z nich zginęło. Większość na szczęście powraca w symbiotyczne zależności z glonami w ciągu kilku miesięcy pod warunkiem, że szok i bielenie nie trwa zbyt długo.
www.oceanservice.noaa.gov |
Zniknięcie koralowców miałoby następujące konsekwencje:
Znaczne ograniczenie bioróżnorodności populacji ryb zależnych od rafy koralowej a szczególnie gatunków roślinożernych
Wzrost ryzyka choroby Ciguatera, ponieważ choroba ta zakorzenia się na niedawno zdewastowanych, martwych powierzchniach, które są kolonizowane najpierw przez łąki alg a następnie przez toxicus Gambierdiscus
Zmniejszenie połowów ryb
Postęp erozji wybrzeża powodowany przez fale morskie a wynikający z braku rafy koralowej jako naturalnego falochronu
Spadek turystyki, szczególnie w sektorze sportów wodnych takich jak snorkling czy nurkowanie rekreacyjne.
Wnioski w trzech słowach
Jeśli wpływ globalnego ocieplenia utrzyma obecny trend i swój wpływ na płytkie morza tropikalne i subtropikalne, możemy spodziewać się wzrostu częstotliwości, natężenia i skali wybielania rafy koralowej. Śmiertelność korali może przekroczyć 95%. Konsekwentny wzrost temperatury o 1 - 2°C spowoduje, że regiony pomiędzy 20-30 stopniem szerokości geograficznej N (północnej) doświadczą efektu trwałego ocieplenia, który wpływa zabójczo na gatunki koralowców budujące rafę w tych regionach. Wraz ze wzrostem temperatury morza będzie również wzrastał jego poziom co spowoduje tłumienie wzrostu koralowców lub ich śmierć z powodu uduszenia lub niskiej ilości światła.
|
Przypuszcza się, że niektóre populacje koralowców i ich endosymbiotyczne glony zooxanthellae mogą być w stanie dostosować się do ekstremalnych warunków jakie przewiduje się w wyniku globalnych zmian klimatu. Na stosunkowo wysokiej szerokości geograficznej w miejscach o łagodnym, nasłonecznionym podłożu, głębszych parowach i mieliznach oceanicznych możliwe, że rafa przeżyje, jednak w płytkich strefach rafy na niskiej szerokości geograficznej oczekiwany jest powszechny eksodus. Nawet jeśli powyższe czynniki (znaczne ocieplenie i podwyższenie poziomu morza oraz natężenia napromienienia) nie wystąpią, rafa w dalszym ciągu narażona jest na degradację z powodu zanieczyszczeń antropogenicznych oraz nadmiernej eksploatacji w wyniku wzrostu populacji człowieka.
Na podstawie:
Coral Reef Conservation Program - www.coralreef.noaa.gov
Coral Reefs, A Reef Resilience Toolkit Module - www.reefresilience.org
The Nature Conservancy - www.nature.org
Reef Ed, Australia's Great Barrier Reef - www.reefed.edu.au
Marine Biology, Marine Science Educational - www.marinebiology.org
Ocean Portal, Smithsonian Institution - www.ocean.si.edu
Global Coral Reef Alliance - www.globalcoral.org
Opracował:
Włodek Rybicki
Akwarium morskieSkrzydlica to ozdobakażdego morskiego akwarium. Oto nasze propozycje ... |