Oceany.org

 

Ośmiornice - mistrzynie kamuflażu

Ośmiornice - mistrzynie kamuflażu

Kiedyś nazywano głowonogi wspólnym, mitycznym określeniem Kraken, który zamieszkiwał wody gdzieś w pobliżu Islandii i Norwegii. Okazuje się, że Kraken jest rzeczywiście sporych rozmiarów kałamarnicą. Giant Squid (łac. Architeuthidae) jest największym z bezkręgowców a udokumentowane naukowo okazy osiągały wielkość powyżej 13 metrów.Morza i oceany

Przyszłość raf koralowych

Eksploatacja oceanów przez człowieka nie pozostaje bez wpływu na stan raf koralowych na śiecie.

Obecnie serwis Oceany.org gromadzi dane i analizuje statystyki celem stworzenia raportu na temat kondycji raf koralowych, zmian w czasie i ewentualnych prognoz.

Wyniki naszych prac będą niebawem zamieszczone na stronach portalu.

Zimnowodne rafy koralowe

Rafy zimnowodne

Jeszcze do niedawna sądzono, że morskie głębiny to puste otchłanie. Ze względu na ekstremalne warunki uważano, że nie zachodzą tam żadne zjawiska czy procesy. Jednak najnowsze badania wykazały, że głębia przekraczająca 2000 i więcej metrów pełna jest życia. To dopiero początek poznawania obszarów, które dla wielu od zawsze były tajemnicą.

Występowanie rafy koralowej

Gdzie znaleźć rafę

Rygorystyczne ograniczenia środowiskowe zawężają występowanie rafy (zasadniczo) do wód tropikalnych i subtropikalnych. Bioróżnorodność korali rafowych, tj. liczba gatunków zmniejsza się na wyższych szerokościach geograficznych, czyli do około 30° na pn i pd od równika. Są oczywiście wyjątki - Bermudy (32°N) jednak akurat je, opływa ciepły prąd zatokowy.

1  |  2

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Niezawodny i profesjonalny sprzęt
do akwarystyki morskiej
Oto nasze propozycje
Zobacz »

Akwarystyka morska

Rafy świata

Przepiękne fotografie podmorskich głębin - koralowce, skorupiaki, ryby i ssaki morskie. Opisy podwodnego świata

Zobacz